Kto/ co niszczy twoją pasje?

 


JAKIE OKOLICZNOŚCI NISZCZĄ PASJE

Można zidentyfikować kilka czynników, które mogą prowadzić do zniszczenia pasji w człowieku:

Brak wsparcia ze strony swojego otoczenia, może negatywnie wpłynąć na jej pasję. Brak zrozumienia, krytyka lub brak akceptacji ze strony rodziny, przyjaciół lub społeczności może obniżyć motywację i entuzjazm i. Czasem jednak bywa tak, ze ta krytyka i brak zrozumienia tym bardziej motywuje silniejsze psychicznie osoby.

Presja : Czasami człowiek może doświadczać presji społecznej, która prowadzi do zaniku pasji. Oczekiwania społeczne, normy kulturowe i oczekiwania rodziny lub społeczności mogą narzucać określone ścieżki życiowe, które niekoniecznie są zgodne z jej pasją i zainteresowaniami. Czesto dopiero na emeryturze, gdy juz nie ma presji, zainteresowania i pasje wybijają sie w zycu człowieka.

Brak czasu i zasobów: Napięty harmonogram życia, praca, obowiązki rodzinne i inne zobowiązania mogą ograniczać czas i zasoby potrzebne do rozwijania pasji. Brak czasu wolnego może zniechęcić do angażowania się w swoje zainteresowania.

Poczucie porażki: Doświadczanie porażek i niepowodzeń w realizacji pasji może prowadzić do zniechęcenia i zniszczenia entuzjazmu. Jeśli nie widzi się postępów lub doświadcza wielu przeszkód na drodze do realizacji swoich celów związanych z pasją, może stracić motywację do dalszego działania.

Przymusowe wybory życiowe: W niektórych przypadkach pasjonat może być zmuszony do podjęcia decyzji życiowych, które nie są zgodne z jej pasją, ze względu na czynniki ekonomiczne, społeczne lub rodzinne. Konieczność podjęcia pracy tylko dla utrzymania się, niezależnie od tego czy jest ona zgodna z pasją, może prowadzić do zniszczenia entuzjazmu i motywacji.

Brak autonomii i kontroli nad własnym życiem, w tym nad wyborami związanymi z pasją, może prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Gdy pasjonat czuje, że nie ma wpływu na swoje życie i nie może realizować swoich pasji w sposób autentyczny, może to prowadzić do zaniku entuzjazmu.. Są to ludzie uzależnieni ( od czegokolwiek) i kontrolowani .

Istotne jest tworzenie sprzyjającego środowiska, które wspiera rozwój pasji i umożliwia autentyczne wyrażenie siebie. Tworzenie tego środowiska należy do nas. Nikt nam go nie będzie stwarzał.

Każdy człowiek ma możliwość zadbać o własną" higienę emocjonalną" , czyli otaczać się odpowiednimi osobami, rezygnować ze smutnych znajomości, szukać mentorów którzy dodają skrzydeł, ćwiczyć się w rozwiązywaniu problemów, w przezwyciężaniu porażek , uczyć się na błędach, szukać samodzielnie odpowiedzi i rozwiewać wątpliwości.

Wszystkie w/w okoliczności są udziałem każdego twórcy i nikt nie jest wyjątkiem. Jest to droga do dojrzałości twórcy. Musisz przejść ją sam. Jest też dobra wiadomość: Na końcu tej drogi spotkasz w lusterku człowieka, który odróżnia to co jest dla niego dobre od tego czego należy unikać i z uśmiechem będzie się poruszał w tym labiryncie.

Małgorzata Kruk

ps. To o czym pisze na moim blogu, to moj pogląd na twórczośc. Jezeli chciałbys cos dodac, nie zgadzasz się  , napisz do mnie w komentarzu.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Werniksowanie obrazów olejnych, czemu nie ?

Wykrywanie plagiatów i sztuczna inteligencja

Tworzenie ceny obrazu

Proces twórczy a sprzedaż

Jak pracuje płótno ...

TRUDNY KLIENT I NEGOCJACJE

Każda pasja może stać się uzależnieniem, jak rozpoznać różnicę?

Skąd się bierze pasja :)

Jak dobrać ramę do obrazu ?